Suchość pochwy to nieprzyjemny problem intymny, który negatywnie wpływa na samopoczucie i może prowadzić do chorób waginy. Najczęściej objawia się uczuciem pieczenia i świądu, a podczas zbliżenia – bolesnym stosunkiem. W konsekwencji zaburzenie to prowadzi do namnażania się drobnoustrojów chorobotwórczych, powodujących infekcje i zmusza do rezygnacji z życia seksualnego. Wszystko to za sprawą zmniejszonej produkcji śluzu, który zabezpiecza naturalne środowisko pochwy przed grzybami i różnego rodzaju bakteriami, a także umożliwia współżycie, poprzez jego zwiększoną produkcję, stymulowaną podnieceniem.

Sucha pochwa przed okresem – poznaj przyczyny i odnajdź źródło problemu

Suchość pochwy jest problemem, który najczęściej pojawia się u kobiet w okresie menopauzy, ze względu na zmniejszoną elastyczność ścianek pochwy oraz ich wyszczuploną strukturę. Niewłaściwe nawilżenie okolic intymnych bardzo często ma podłoże hormonalne, co wiąże się z wahaniami lub spadkiem poziomu estrogenów. Dlatego też wiele kobiet doświadcza problemu, jakim jest sucha pochwa przed okresem, podczas ciąży oraz przez pierwsze miesiące po porodzie. Oprócz tego, podobna dolegliwość może wystąpić w przypadku zażywania antybiotyków, a nawet antykoncepcji w formie środków farmakologicznych.

Niewłaściwe nawilżenie pochwy, podrażnienia i uczucie pieczenia, mogą zwiastować pojawienie się chorób intymnych. Bardzo często jest to objaw infekcji grzybiczych bądź bakteryjnych, spowodowanych wahaniami hormonów lub niewłaściwą higieną intymną. Suchość pochwy mogą wywoływać taże środki chemiczne, wykorzystywane do prania bielizny, jak również środki higieniczne, a wśród nich perfumowane wkładki i niewłaściwe płyny do higieny intymnej. Nie jest to jednak wszystko. Wprowadzenie restrykcyjnej diety odchudzającej, prowadzi do obniżenia poziomu estrogenów, przy czym również mogą wystąpić problemy z właściwym nawilżeniem sromu.

Środki na suchość pochwy – Jak działają i co powinno znaleźć się w ich składzie?

Leczenie suchości pochwy jest procesem skomplikowanym ze względu na specyfikę miejsca w którym występuje oraz różnorodne przyczyny jej występowania. Warto zasięgnąć porady lekarza i pamiętać o regularnych wizytach u ginekologa, aby określić źródło problemu. W sprzedaży dostępne są również rozmaite środki na suchość pochwy, które przywracają właściwe pH okolic intymnych i naturalne zdolności do wytwarzania śluzu. Wśród nich znajdziemy produkty do codziennej higieny, takie jak delikatne płyny bądź pianki, jak również środki farmakologiczne – leki, ampułki, maści.

Dobór właściwych preparatów powinien być oparty o porównanie składu produktów. Na rynku znajdziemy żele i kremy dopochwowe bez hormonów, które powinny zawierać możliwie jak najwięcej naturalnych składników o działaniu leczniczym. Dobrym rozwiązaniem jest też stosowanie lubrykantów, szczególnie w przypadku stosunku seksualnego, aby nie narażać pochwy na otarcia i uszkodzenia. Zalecane jest dobieranie lubrykantów na bazie wody, olejów lub silikonu. Lekarz ginekolog może również zalecić stosowanie leków dostępnych tylko na receptę. Wówczas są to najczęściej estrogeny w tabletkach, kremach lub żelach przeznaczonych do stosowania dopochwowego. Stanowią one terapię hormonalną, aby przywrócić naturalne właściwości waginy. Niemniej, dużą popularnością cieszą również (dostępne bez recepty) globulki dopochwowe, zawierające w sobie kwas hialuronowy bądź mlekowy.

Suchość pochwy jest problemem, który dotyka kobiet w każdym wieku. Powodów niewłaściwego nawilżenia okolic intymnych można doszukiwać się na podłożu hormonalnym, a także w niezdrowych nawykach – począwszy od diety, po nadużywanie alkoholu i papierów. W związku z tym warto zasięgnąć porady specjalisty i dobrać odpowiednie środki na suchość pochwy, aby terapia przyniosła zadowalające skutki.