Antykoncepcja nazywana również kontrolą płodności obejmuje metody oraz środki służące zapobieganiu ciąży. Do najbardziej popularnych środków antykoncepcyjnych zalicza się prezerwatywy. Warto przyjrzeć się bliżej produktom dostępnym w sprzedaży i poznać ich najważniejsze zalety.

Przyczyny popularności prezerwatyw

Działanie prezerwatywy polega na stworzeniu fizycznej bariery, która uniemożliwia plemnikom zapłodnienie kobiecej komórki. Tego rodzaju mechaniczne metody antykoncepcji stosowane były już w starożytności. Dawniej do ich wytworzenia używano m.in. jelit zwierzęcych, obecnie najbardziej popularne są produkty lateksowe, które wyróżniają się dużą skutecznością działania. Wskaźnik Pearla określający skuteczność metod antykoncepcyjnych dla kondomów wynosi od 2 do 15. Oznacza to, że na 100 kobiet stosujących ten rodzaj zabezpieczeń w ciążę może zajść od 2 do 15 z nich. Warto pokreślić, że prezerwatywa nie tylko skutecznie chroni przed niechcianą ciążą, ale dodatkowo zabezpiecza przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jej atutem jest również to, że w żaden sposób nie wpływa na gospodarkę hormonalną organizmu człowieka. Duża popularność kondomów wynika też z ich niskiej ceny oraz dużej dostępności.

Przegląd dostępnych produktów

Producenci prezerwatyw w swej ofercie mają szereg produktów dostosowanych do potrzeb i oczekiwań różnych osób. Najchętniej wybierane są kondomy lateksowe w standardowym rozmiarze, które mogą być wykorzystywane podczas seksu dopochwowego, oralnego lub analnego. Szerokość nominalna tego rodzaju produktów wynosi 56 mm.

Osoby, które oczekują najwyższego poziomu bezpieczeństwa, powinny zdecydować się na produkty durex extra safe o pogrubionych ściankach. Zastosowanie nieco grubszego lateksu zmniejsza ryzyko pęknięcia prezerwatywy, lecz nie ogranicza doznań podczas stosunku płciowego. Warto pamiętać, że skuteczność tego rodzaju mechanicznej antykoncepcji jest w dużej mierze uzależniona od poprawności stosowania oraz odpowiedniego doboru rozmiaru. Dla mężczyzn hojnie obdarzonych przez naturę producenci przygotowali produkty o zwiększonej średnicy oraz długości. Ich anatomiczny kształt precyzyjnie dopasowuje się do kształtu członka, zapewniając komfortowy i bezpieczny seks.

Panowie, którym zależy na zapewnieniu większych doznań partnerkom, powinni wypróbować prezerwatywy durex pleasuremax. Charakterystyczną cechą tych kondomów są prążki oraz dodatkowe wypustki, które powodują większą stymulację kobiecej pochwy podczas stosunku. Zastosowanie silikonowego środka nawilżającego zapobiega przypadkowym otarciom. Co ciekawe producenci kondomów pomyśleli również o osobach uczulonych na lateks. Specjalnie dla nich stworzono produkty wykonane z innowacyjnego materiału, który nie uczula, a w dotyku przypomina naturalną skórę.

Podsumowanie

Pomimo dynamicznego rozwoju antykoncepcji hormonalnej tradycyjne prezerwatywy cieszą się niesłabnącą popularnością. Duża dostępność, niska cena oraz łatwość stosowania to cechy, które sprawiają, że zarówno partnerzy będący w stałych związkach, jak i osoby często zmieniające partnerów seksualnych, chętnie korzystają z tego zabezpieczenia.