Ból w trakcie seksu jest jednym z powodów, dla których niektóre kobiety unikają zbliżenia. Przyczyn takiego problemu może być wiele, jednak żaden z nich nie powinien być bagatelizowany. Ból podczas stosunku może być powiązany zarówno z silnymi otarciami, jak również świadczyć o występowaniu poważnych chorób. Jak poradzić sobie ze wstydliwą dolegliwością? Niniejszy artykuł został poświęcony temu specyficznemu zagadnieniu.

Skąd bierze się ból podczas seksu?

Pieczenie i swędzenie pochwy podczas stosunku może być powiązane z występowaniem infekcji okolic intymnych, wywołanej bakteriami, grzybami lub wirusami. Nie jest to jednak jedyna potencjalna przyczyna bólu w trakcie seksu. Często odczuwany dyskomfort jest spowodowany zbyt niskim poziomem nawilżenia pochwy. W takim przypadku bardzo łatwo o otarcia i podrażnienia podczas zbliżenia.

Problem niewystarczającej ilości śluzu może być wynikiem zbyt częstych kontaktów seksualnych. Bardzo często jednak przyczyną tego problemu jest suchość pochwy, wywołana nagłym spadkiem stężenia estrogenów w organizmie kobiety. Do takiej sytuacji może dojść w wielu przypadkach.

Kiedy może pojawić się suchość pochwy?

Suchość pochwy, czyli nieprawidłowe nawilżenie okolic intymnych to objaw towarzyszący różnym sytuacjom zdrowotnym. Pieczenie, swędzenie i ból podczas stosunku może pojawić się chociażby w przypadku:

  • pierwszego trymestru ciąży,
  • podczas laktacji,
  • chwilę przed miesiączką,
  • podczas menopauzy i w okresie pomenopauzalnym,
  • przyjmowania niektórych leków np. hormonalnych lub przeciwdepresyjnych,
  • schorzenia przemiany materii np. cukrzyca,
  • nadmiernego stresu,
  • palenia papierosów i nadużywania alkoholu.

Jak widać, suchość pochwy stanowi problem, który może dotknąć kobiety w różnym wieku. Na szczęście, istnieją skuteczne metody leczenia przykrych dolegliwości. W tym celu należy jednak udać się do gabinetu specjalisty.

Leczenie suchości pochwy a ból podczas stosunku

Terapia suchości pochwy wykorzystuje preparaty o silnym działaniu nawilżającym. Maść do pochwy z dodatkiem kwasu hialuronowego, a także łagodzących ekstraktów roślinnych jest w stanie szybko wyeliminować przykre dolegliwości. Równie skutecznym preparatem na suchość pochwy są globulki i kremy nawilżające pochwę. Stosując tego typu produkty można zapomnieć o bólu podczas stosunku. Kobietom, które mają tendencje do nawracającej suchości pochwy zaleca się doraźne stosowanie tego typu preparatów bezpośrednio przez zbliżeniem.

Jak uniknąć bólu podczas stosunku w przyszłości?

Aby problem nie nawracał, należy zadbać o prawidłową higienę miejsc intymnych. Stosowanie delikatnych preparatów do mycia oraz kremów nawilżających pochwę gwarantuje niższe ryzyko wystąpienia podrażnień we wrażliwej okolicy. Jeśli suchość pochwy jest częstym kłopotem, warto również zastanowić się nad intensywnością stosunków. Silne i długotrwałe tarcie zwiększa ryzyko niewielkich podrażnień. Jeśli więc dana kobieta lubi mocny seks, warto dodatkowo zadbać o nawilżenie okolic intymnych podczas zbliżenia. Stosując dobrej jakości preparaty można raz na zawsze pożegnać się z przykrymi dolegliwościami.