Katalogi sklepów ogrodniczych oferują wiele rodzajów stołów, krzeseł, foteli czy leżaków na przydomowy taras. Często jednak ceny kompletów wypoczynkowych są bardzo wysokie. Najprostsze plastikowe zestawy składające się z czterech krzeseł i stołu to kosz kilkuset złotych, natomiast te bardziej ekstrawaganckie i wyszukane, wykonane na przykład z technorattanu, kosztują ponad tysiąc złotych. Jeśli chcesz zaoszczędzić, samodzielnie wykonaj meble ogrodowe. Nie warto bowiem rezygnować z leniwego poranka czy ciepłego popołudnia spędzonego na świeżym powietrzu z kubkiem ulubionej kawy lub herbaty.

Meble ogrodowe DIY – zalety

Zamiast wydawania kroci na zestaw wypoczynkowy z marketu ogrodniczego, można wykorzystać tańsze materiały, aby samodzielnie przygotować zestaw ogrodowych mebli. Wybudowane własnymi rękoma meble zagwarantują nie tylko ogromną satysfakcję, ale również będą niepowtarzalne. Nikt bowiem nie będzie posiadał identycznego zestawu wypoczynkowego. Jeśli więc zależy ci na oryginalności i wyjątkowości, samodzielne przygotowanie mebli ogrodowych nie powinno stanowić większego problemu. Jeśli podejmiesz decyzję o przygotowaniu mebli na taras czy balkon w domowym zaciszu, wykorzystasz naturalne i ekologiczne produkty do ich zbudowania. Tym samym ominiesz niepotrzebne plastikowe i nietrwałe opakowania czy przedmioty. Warto? Zdecydowanie!

Trend DIY staje się coraz popularniejszy. Moda na meble ogrodowe DIY z palet przemysłowych przywędrował do Polski ze Skandynawii. To właśnie palety wykorzystywane do transportowania na niej towarów cieszą się największą popularnością. Charakteryzują się one wyjątkową trwałością oraz solidnością, dlatego też można z nich korzystać wielokrotnie. Prócz palet do samodzielnego wykonania mebli ogrodowych przydadzą się drewniane skrzynki.

Czego będziesz potrzebować do samodzielnego wykonania mebli grodowych?

Prócz wspominanych powyżej palet przemysłowych i skrzynek drewnianych będziesz potrzebować kilku narzędzi, które znajdziesz w domowym kufrze z narzędziami. Przydadzą się również elementy złączne, śruby i wkręty, które znajdziesz bez problemów w najbliższym markecie budowlanym czy osiedlowym sklepie z narzędziami.

Materiał i narzędzia niezbędne do stworzenia zestawu wypoczynkowego to:

– drewniane palety i skrzynki, które znajdziesz bez problemu na aukcjach internetowych. O skrzynki można również zapytać w lokalnym warzywniaku;

– młotek, wkrętarka lub śrubokręt przydatna do mocowania elementów złącznych;

– piłka ręczna przyda się do odcinania drewnianych fragmentów;

– papier ścierny lub szlifierka;

elementy złączoneśruby i wkręty;

– impregnat do drewna;

– materiały do wykończenia mebli, np. materace, ulubione poduszki lub koce.

Jakie elementy złączne wybrać przy budowie mebli ogrodowych?

Decydując się na samodzielne wybudowanie mebli ogrodowych, warto zaopatrzyć się w odpowiednie śruby i wkręty do drewna. Ułatwią one pracę, ale również pozytywnie wpłyną na trwałość konstrukcji. Najpopularniejszym łącznikiem do drewna są gwoździe. Do drewna najczęściej wykorzystuje się gładkie gwoździe ocynkowane ze stali z płaskim łbem. Można również wykorzystać gwoździe bez łebka, czyli tak zwane sztyfty, jeśli zależy nam na aspekcie wizualnym. Przy samodzielnym budowaniu mebli ogrodowych sprawdzą się również gwoździe karbowane, które są trudniejsze do wyrwania, tym samym zapewniają dobrą stabilność i trwałość. Pozostałymi elementami złącznymi wykorzystywanymi do budowy mebli są wkręty ciesielskie o łbie stożkowym lub talerzykowym. Wkręty o łbie stożkowym sprawdzą się najlepiej przy wykończeniu, natomiast wkręty talerzykowe dobre będą przy skręcaniu desek lub mocowaniu zawiasów.

Wykonanie mebli ogrodowych DIY pomoże zaoszczędzić kilka groszy, ale również będzie niezłą frajdą na wiosenne popołudnia. Jeśli jednak nie wiecie co będzie potrzebne, jakie elementy złączne wybrać, warto poprosić o pomoc pracowników marketów budowlanych, którzy poradzą jakie śruby i wkręty wybrać.