Niegdyś planowanie przeglądów technicznych pojazdów floty było trudnym zadaniem. Kierowcy nie zawsze pamiętali o przeglądzie, a administracja miała z nimi utrudniony kontakt. Teraz to się zmienia na naszych oczach, a planowanie przeglądów technicznych floty staje się coraz mniej uciążliwe, czasochłonne i kosztowne.

Dlaczego przeglądy techniczne są tak istotne?

Każdy nowy pojazd musi przejść przegląd techniczny raz na trzy lata. Auta, które mają więcej niż pięć lat poddaje się oględzinom co roku, podobnie w przypadku aut nowych wyposażonych w napęd gazowy. Nie trzeba przypominać, jak ważne są okresowe przeglądy – zmniejszają ryzyko awarii w trasie czy wypadku z powodu złego stanu technicznego. Newralgiczne punkty każdego pojazdu to układ kierowniczy, który często ulega nadwyrężeniu na wyboistych drogach, dziurach, układ hamulcowy, który czasami może się zapowietrzyć oraz ilość emisji trujących spalin do atmosfery. Stacje techniczne dokonują specjalistycznego badania tych układów, zwracając też uwagę na oświetlenie, układ jezdny, poziom emisji hałasu i regularność pracy silnika.

O ile badanie techniczne samochodów prywatnych są ważne ze względów bezpieczeństwa, to badania floty zapewniają przede wszystkim ciągłość oferowanych usług. Pojazdy flotowe są ze sobą zintegrowane. Jeśli jakiś ulegnie awarii, a brakuje samochodu zastępczego, bardzo łatwo o utratę płynności realizacji zleceń, co wpływa negatywnie na wizerunek firmy, dotrzymywanie terminów czy wywiązywanie się z przyjętych zleceń. Jeśli w małej firmie logistycznej zabraknie choćby jednego auta, dezorganizuje to pracę całej floty, bo pozostali kierowcy muszą dostosować swoją pracę tak, aby pomóc kierowcy uszkodzonego samochodu.

Bardzo mało firm w Polsce ma w zapasie samochody awaryjne, choć to powoli zaczyna się zmieniać. W średnich i wielkich firmach spedycyjnych są auta zastępcze, co jednak nie oznacza, że w razie awarii nie ma kłopotów. Regularne przeglądy techniczne samochodów floty najlepiej robić etapami – nie oddaje się do badania technicznego naraz całej floty, bo to dezorganizowałoby pracę zespołu.

System WEBFLEET pomaga w terminowych przeglądach technicznych

Dzięki WEBFLEET wszystkie dane dotyczące pojazdów są w jednym miejscu, w zasięgu ręki, na jednej platformie. Biuro ma możliwość poinformowania osoby odpowiedzialnej za przeglądy techniczne z wyprzedzeniem. Platforma WEBFLEET to nowoczesny system działający w chmurze („cloud computing”), którego nie trzeba instalować na komputerach w firmie, bo pracuje on w przeglądarce internetowej. Nie ma więc potrzeby płacenia za licencję, tylko za opłatę miesięczną można korzystać z najbardziej funkcjonalnych rozwiązań zaprojektowanych z myślą o firmach transportowych. Twórcy platformy dopracowali wszystkie funkcje tak, aby poruszanie się po WEBFLEET było intuicyjne, łatwe i szybkie, a potrzebne w danej chwili informacje były zawsze dostępne.

Najważniejsze jest to, że system przypomni o dacie przeglądu z pewnym wyprzedzeniem, co zapobiegnie sytuacji, że samochód musi wyjechać w trasę, a nie ma zrobionego okresowego przeglądu. Dzięki WEBFLEET i ciągłej aktualizacji danych o pojazdach floty możemy zawsze z wyprzedzeniem zaplanować działania w firmie transportowej, a dzięki udostępnianym, czytelnym raportom będziemy mieć możliwość dokonania analizy stanu naszej floty. Umożliwi to podejmowanie lepszych decyzji i usprawni funkcjonowanie przedsiębiorstwa w wielu jego obszarach.

Inspirowane: telematics.tomtom.com/pl_pl – tachograf cyfrowy