Telefon, jak każde urządzenie elektroniczne (a szczególnie takie, które posiada ogrom funkcji) może czasem się popsuć. Bywa tak, że powodem tego jest jakaś drobna rzecz, której naprawa nie powoduje trudności. Czasem jednak potrzebny jest fachowiec, który spojrzy swoim doświadczonym okiem. Przykładem jest nieprawidłowa praca głośnika w telefonie.

Podstawowe czynności naprawcze

Metodą, którą za każdym razem zastosuje każdy informatyk, jest niewątpliwie restart urządzenia. I tu także może on pomóc. Czasem, gdy telefon użytkowany jest bez przerw przez naprawdę długi czas, może się zdarzyć, że system czy któryś z podzespołów potrzebuje zresetowania. Metoda ta, choć dość prosta, często pomaga.

Jeśli problem jednak dalej występuje, warto przejść do ustawień telefonu i sprawdzić, czy interesujące nas dźwięki, powiadomienia itd. nie zostały wyciszone. Czasem może się okazać, że użyto skrótu na ekranie lub klawiaturze, który wycisza urządzenie, a nawet sam użytkownik nie był świadomy, że taki istnieje.

Kolejną prostą czynnością wykonaną przez samego użytkownika telefonu może być po pierwsze zlokalizowanie głośnika, po czym sprawdzenie, czy u jego wejścia nie zgromadził się kurz lub inne zabrudzenie.

Jeśli urządzenie jest nowe, możliwe, że przyklejona do telefonu jest folia ochronna, która może pokrywać także głośnik. Ma ona na celu ochronę sprzętu podczas jego dostawy, ale traci swoją funkcję już w domowych warunkach.

Do kogo po pomoc?

Jeśli powyższe metody nie poskutkowały, warto udać się po pomoc do kogoś, kto zna się na tego typu sprzęcie. Otóż może okazać się, że awarii uległo oprogramowanie. Od niego nieraz zależna potrafi być każda funkcja w telefonie. Jeśli dzieje się coś nie tak z częścią oprogramowania, od której zależny jest dźwięk w telefonie, to samodzielna naprawa wiązać może się z utratą gwarancji oraz z ryzykiem, że coś pójdzie nie tak.

Ostatecznym powodem wadliwego działania głośnika jest sam… głośnik. Może ulec uszkodzeniu mechanicznemu, np. podczas upadku telefonu. Inną przyczyną wadliwej pracy głośnika może być jego zawilgocenie. W takiej sytuacji wystarczy poświęcić chwilę na wyszukanie specjalisty w internecie. Wystarczy wpisać, to co jest szukane i dodać miasto, np. serwis telefonów w Warszawie i po chwili już wiadomo, gdzie można się udać.

Podsumowanie

Dobre serwisy GSM oferują szereg usług, a wymiana głośnika w smartfonie nie stanowi problemu dla doświadczonego specjalisty. Naprawa telefonów w Warszawie lub innym mieście to popularne usługi dostępne niemal na każdej ulicy.