W każdym domu, niezależnie od tego, w jakim stylu urządzone zostały wnętrza, oświetlenie gra niebagatelną rolę. Z jednej strony stanowi praktyczny i funkcjonalny element wyposażenia, a z drugiej może stać się oryginalnym detalem, który uzupełni design mieszkania. Nie tylko oprawy, ale również żarówki mogą być sposobem na szybką i niskobudżetową metamorfozę salonu, gabinetu, sypialni czy pokoju dziecinnego.

Ozdobne żarówki – paleta kształtów i barw

Ozdobne żarówki dostępne na rynku przede wszystkim posiadają bardzo ciekawe kształty. Żarówki tego typu występują w formie bańki, diamentu, płomienia czy spirali. Na rynku dostępne są modele o klasycznych, regularnych formach, jak również te bardziej awangardowe. Bardzo popularne są ozdobne żarówki z widocznym żarnikiem uformowanym w fantazyjne spirale. Na pewno ciekawym rozwiązaniem są także różnokolorowe żarówki, które ożywią monochromatyczne wnętrza, bez konieczności odświeżenia ścian czy zakupu nowych dodatków. Światło czerwone będzie odpowiednie do sypialni, a zielone czy niebieskie skutecznie uspokoi skołatane nerwy.

Ozdobne żarówki najlepiej sprawdzą się w przypadku wnętrz urządzonych w nowoczesnym, industrialnym lub skandynawskim stylu. Gadżety tego rodzaju świetnie komponują się bowiem z metalowymi detalami, naturalnym drewnem oraz szkłem. Same w sobie są doskonałą dekoracją, dlatego najlepiej prezentują się w towarzystwie prostych brył, gładkich powierzchni oraz klasycznych faktur.

Funkcjonalność żarówki – odpowiednie parametry oświetlenia

Żarówka powinna charakteryzować się nie tylko estetyką wykonania oraz oryginalnym designem, ale przede wszystkim funkcjonalnością. Z tego względu warto zastanowić się, czy potrzebna będzie oprawa do żarówki. Jeżeli zdecydujemy się na żyrandol, kinkiet, lampkę nocną bądź stojącą, warto przed zakupem rozważyć jej wielkość, kształt, materiał wykonania czy kolor.

Jeśli chodzi o moc żarówki, powinna być ona dostosowana do jej przeznaczenia – w kuchni czy gabinecie oświetlenie powinno być mocniejsze, a w sypialni czy miejscu do relaksu zdecydowanie bardziej delikatne. Planując przyjęcie, możemy zaopatrzyć się natomiast w żarówki dekoracyjne z funkcją stroboskopu.

Poszczególne żarówki różnią się prognozowanym czasem działania, zużyciem energii oraz intensywnością i temperaturą barwy światła (chłodna, ciepła, neutralna). Z tego powodu przy zakupie ozdobnej żarówki należy kierować się nie tylko względami estetycznymi, ale również technologią produkcji. Najwięcej energii będzie pobierała żarówka tradycyjna. Bardziej oszczędną alternatywę stanowi żarówka halogenowa, która charakteryzuje się większą żywotnością i efektywnością. Jednak zdecydowanie najbardziej energooszczędnym rozwiązaniem są żarówki ledowe.

W przypadku żarówek dekoracyjnych nie bez znaczenia jest również ich rozmiar. Zazwyczaj są one większe od klasycznych, dlatego przed zakupem warto upewnić się czy dany rozmiar gwintu będzie odpowiedni do posiadanej przez nas oprawy.

Dostępne na rynku żarówki dekoracyjne są nie tylko piękne, ale przede wszystkim oryginalne, dlatego skutecznie ożywiają nawet banalne i nudne wnętrza. Zakup tego rodzaju żarówek pozwala niskim kosztem odświeżyć design pomieszczenia i nadać mu nowy, świeży charakter. Warto sięgać po produkty, które nie tylko są estetyczne, ale przede wszystkim funkcjonalne.

Inspirowane: hurtelektryczny.pl – lampy pokojowe stojące