Gaz propan do ogrzewania domu to rozwiązanie ekologiczne i niezwykle  wygodne. To jednak nie wszystko. Wykorzystując gaz propan, jako materiał opałowy, możemy w znaczący sposób podreperować domowy budżet. Także  wielofunkcyjność gazu propan i łatwość we wdrożeniu tego typu instalacji –  nawet w starszym budownictwie sprawia, że jest to dobre rozwiązanie, które niesie ze sobą wiele korzyści dla naszego portfela.

Ekonomiczne zalety wykorzystywania gazu propan

Gaz propan jako materiał opałowy jest bardzo korzystny ekonomicznie. Zwłaszcza obecnie szczególnie opłacalna jest inwestycja w instalację gazową. Wiąże się to z możliwością otrzymania dopłat i dodatków związanych z termomodernizacją budynków. Gaz propan jest opałem wyjątkowo ekologicznym, a rząd z chęcią wspiera obywateli w wyposażeniu domów w przyjazne środowisku sposoby ogrzewania. Takie wsparcie finansowe jest dużym ułatwieniem przy podejmowaniu decyzji o zmianie sposobu ogrzewania.

Oprócz tego także ceny gazu propan zachęcają do wybrania właśnie tej metody ogrzewania. Dzięki temu ogrzewanie domu staje się dużo tańsze i bardziej efektywne. Co natomiast z obawą o szeroki zakres kosztownych prac remontowych w związku z przejściem na gaz propan? Otóż jest to mit mający niewiele wspólnego z rzeczywistością. Cała instalacja centralnego ogrzewania w domu nie wymaga żadnych przeróbek. Kocioł na gaz propan może zostać podłączony do już istniejących kaloryferów, niezależnie od tego, czy jest to nowoczesne ogrzewanie podłogowe czy też wiekowe kaloryfery podokienne. Dodatkowo jest to rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w nowo powstających budynkach, jako pierwotny zamysł na ogrzewanie, czy też w formie przeróbki w już istniejącej nieruchomości.

Oszczędność dzięki wielofunkcyjności propanu

Nie powinno dziwić, że wykorzystanie jednego paliwa do zasilenia wielu sprzętów w domu będzie korzystne dla domowego budżetu. Jednak aby było to możliwe, to musi być wykorzystane paliwo wielofunkcyjne. Trudno byłoby wykorzystać węgiel kamienny do zasilania kuchenki, w której przygotowujemy jedzenie czy podgrzewania wody użytkowej. Oczywiście jest to możliwe, ale niewygodne i niepraktyczne. Inaczej jest w przypadku gazu propan.

Czysta i estetyczna instalacja poprowadzona do kuchni i łazienki pozwala nie tylko na ogrzewanie całego domu, ale również na zasilenie podgrzewacza wody użytkowej czy kuchenki gazowej. W tym miejscu na uwagę zasługuje fakt, że aby kuchenka gazowa działała poprawnie zasilana gazem propan, nie są potrzebne żadne przeróbki, ani też nowy sprzęt specjalnie dostosowany do tego celu. Kuchenki gazowe najczęściej posiadają przełącznik, który pozwala łatwo i szybko ustawić rodzaj gazu, który będzie przez nią przepływał. A jak to się przekłada na domowy budżet? Otóż bardzo korzystnie. Korzystanie z gazu propan pozwala znacząco obniżyć rachunki za energię elektryczną. Dodatkowo propan cechuje się również niższymi cenami niż gaz ziemny. Oczywiście jest to mocno uzależnione od rejonu Polski, gdyż ceny te w każdym województwie kształtują się inaczej. Nie mniej jednak gaz propan cenowo wypada bardzo korzystnie na tle konkurencji.

Propan – łatwe i tanie tankowanie

Tankowanie gazu propan jest pewnym źródłem kosztów. Jednak nie dlatego, że sam proces tankowania jest drogi czy skomplikowany, wręcz przeciwnie. Chodzi tylko i wyłącznie o samą konieczność zapłaty za gaz propan dostarczony do naszego przydomowego zbiornika. Jednak należy zwrócić uwagę, że ceny gazu propan znajdują się na bardzo korzystnym poziomie. Szczególnie poza sezonem grzewczym jest to absolutnie najtańszy opał, jaki możemy znaleźć. W sezonie grzewczym ceny gazu propan nieznacznie wzrastają, jednak ostatecznie pozwalają one nadal uważać ten gaz za jedną z najtańszych form ogrzewania domu. Tankowanie natomiast odbywa się szybko i bez komplikacji dla właściciela zbiornika na gaz oraz bez jakichkolwiek opłat dystrybucyjnych.

Źródło: http://lpgdirect.pl