Tłuste plamy należą do jednych z najtrudniejszych do usunięcia. Tego typu zabrudzeń można pozbyć się tylko przy stosowaniu profesjonalnych środków czyszczących. Nie ma znaczenia czy chodzi o kuchnię, garaż czy zakład przemysłowy odtłuszczanie powinno być przeprowadzone zaraz po zabrudzeniu powierzchni, aby zapobiec trwałym zniszczeniom materiału.

Tłuste zabrudzenia trudne do usunięcia

Odtłuszczanie polega na rozpuszczaniu i pozbyciu się tłuszczu przebywającego na zabrudzonej powierzchni. Tłuste plamy pojawiają się wszędzie tam, gdzie są używane lepkie substancje. W warsztatach samochodowych i zakładach przemysłowych tłuste zabrudzenia powstają od smarów i ciężkich olejów, a w kuchni najczęstszym problemem są przypalone resztki jedzenia lub tłuszcze używane do gotowania, które po podgrzaniu osadzają się na powierzchniach mebli i sprzętów.

Systematyczne oczyszczanie

Tłuste zabrudzenia wyglądają bardzo nieestetycznie, a pozostawione same sobie potrafią wnikać w powierzchnie. Kiedy do tego dojdzie, zaczynają wytwarzać nieprzyjemne zapachy i stają niezwykle trudne do usunięcia nawet przy użyciu środków czyszczących. W takim przypadku mogą pomóc tylko profesjonalne, chemiczne preparaty.

Środki oczyszczające w kuchni

Zabrudzenia od tłuszczu występują w każdej kuchni niezależnie od rozmiaru, a przeciwko nim niejednokrotnie stosuje się domowe sposoby. Jednym z nich jest połączenie octu i kwasku cytrynowego, które może być skuteczne na małe zabrudzenia. W większym formacie używanie go staje się niepraktyczne jeśli chodzi o czas i zasoby. Niewątpliwie najtrudniejszymi miejscami do czyszczenia w kuchni są piekarnik oraz grill. Należy więc się skupić na specjalnie przeznaczonych do tego produktach, które mogą usunąć zwęglone resztki żywności osiadające na piekarniku i są jednocześnie bezpieczne dla powierzchni emaliowanych. Dobrym przykładem jest tu Cif Professional Oven&Grill. Aby uniknąć męczącego szorowania trudnych, często z przypalonego tłuszczu, zabrudzeń z garnków, ale też i innych powierzchni, które mają bezpośredni kontakt z jedzeniem warto przyjrzeć się silnemu środkowi odtłuszczającemu Cif Professional Degreaser RTU. Jest to gotowy preparat, który będzie bezpieczny dla aluminium i usunie brud nawet z silne zatłuszczonych powierzchni, takich jak okap czy odpływ kanalizacyjny.

Do utrzymania kuchni w czystości przyda się również ręcznik papierowy bądź jego zamiennik. Warto przyjrzeć się tym o wysokich standardach. Ścierki marki Vileda: Micronsolo roll i Daystar posiadają certyfikat wydany przez niezależny instytut potwierdzający, że usuwają ponad 99% bakterii i zarazków, co jest nad wyraz przydatne w dobie szalejącego dziś wirusa. Dodatkowo posiadają materiał z mikrowłókien, który cechuje się wyjątkowymi właściwościami czyszczącymi, jak przecieranie bez smug, wysoka chłonność i odporność na rozrywanie. Jeżeli zależy nam na środowisku, warto przyjrzeć się ścierkom Vileda Quick’n Dry, wyprodukowano je bez użycia chloru i są w pełni biodegradowalne. Dodatkowo posiadają wyjątkowo niskie tarcie oraz wysoką elastyczność i chłonność, przez co znacznie obniża się zmęczenie dłoni i ramion.

Czyste, odtłuszczone powierzchnie to nie tylko schludne, ale i zdrowe pomieszczenie, ponieważ tłuste osady mogą być siedliskiem zarazków. Dlatego trzeba pamiętać, aby codziennie przemywać powierzchnie użytkowe, nawet gdy z pozoru nie widać zabrudzeń.