Pozyskiwanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł szybko zyskuje zwolenników wśród przedsiębiorców. Systemy fotowoltaiczne sprawdzają się także w biznesie związanym ze sprzedażą samochodów. Jakie korzyści może przynieść instalacja ogniw w salonach samochodowych?

Dlaczego warto inwestować w panele pv w salonie samochodowym?

Salony samochodowe to zazwyczaj obiekty charakteryzujące się przeszkleniami, dużą kubaturą, najwyższym zapotrzebowaniem na prąd w czasie maksymalnego nasłonecznienia oraz płaskim, niewykorzystanym dachem. To warunki, które sprawiają, że instalacja fotowoltaiczna będzie inwestycją, która przyniesie inwestorowi największe zyski.

Przeprowadźmy krótką analizę cech charakterystycznych budynków, w których zazwyczaj zlokalizowane są salony samochodowe. Po pierwsze, znajdują się one w obiektach o dużych przeszkleniach, które są odpowiedzialne za niższą izolację cieplną niż tradycyjne ściany. W efekcie budynki te w okresach niskich temperatur wymagają większego ogrzewania, a w czasie upałów – chłodzenia. Powoduje to, że pobierają one duże ilości energii elektrycznej niezbędnej do obsługi systemów centralnego ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji. Rozwiązaniem problemu wysokich kosztów utrzymania takich obiektów jest instalacja systemów wykorzystujących panele pv, które są odpowiedzialne za produkcję darmowej zielonej energii. Taki prąd można z powodzeniem wykorzystać do zasilania klimatyzacji, wentylacji czy pomp ciepła odpowiedzialnych za ogrzewanie, co zasadniczo obniża wydatki na bieżące funkcjonowanie salonu. Ponadto, produkowana przez fotowoltaikę energia może być używana także do obsługi innych urządzeń oraz systemów elektrycznych – urządzeń rtv/agd, bram wjazdowych, nawadniania, oświetlenia i innych.

Dużym atutem elektrowni słonecznych w salonach samochodowych jest czas wykorzystywania zielonej energii – największe zapotrzebowanie na prąd generują one w czasie szczytowego nasłonecznienia. Pozwala to na uzyskanie maksymalnej autokonsumpcji energii pochodzącej z fotowoltaiki, co przyczynia się do uzyskania najwyższych zysków.

Obiekty, w których zlokalizowane są salony samochodowe, to także zazwyczaj budynki o płaskim, niewykorzystanym dachu o dużej powierzchni. To właśnie tam można zamontować ogniwa, które nie tylko będą przynosić przedsiębiorcy wymierne zyski, ale również nie będą ograniczać przestrzeni.

Fotowoltaika w salonach samochodowych – natychmiastowe zyski

Elektrownie słoneczne zapewniają natychmiastowe korzyści obserwowane zaraz po przyłączeniu do publicznej sieci energetycznej. Niższe koszty za energię elektryczną inwestor zobaczy już na pierwszym rachunku za prąd. Skala oszczędności będzie uzależniona od wielkości zrealizowanej inwestycji i stopnia autokonsumpcji – czyli zużywania zielonej energii na bieżąco bez konieczności przekazania jej na „przechowanie” do sieci.

Elektrownie słoneczne – jak wygląda zwrot inwestycji

Inwestycja w fotowoltaikę stosunkowo szybko się zwraca. Zbilansowanie zysków względem kosztów następuje już po paru latach funkcjonowania systemu. Przez ten czas nagromadzone oszczędności, wynikające z korzystania z ekologicznej energii, pokryją wydatki przeznaczone na inwestycję. Tu warto zwrócić uwagę na pewną szczególną cechę elektrowni słonecznych – najszybciej zwraca się instalacja indywidualnie dopasowana do potrzeb danego obiektu. Przewymiarowanie – czyli instalacja, która będzie produkowała więcej prądu niż wynosi zapotrzebowanie budynku – mija się z celem. Dlaczego? Niewykorzystana zielona energia jest przekazywana do sieci publicznej. Tam jest magazynowana przez zakład energetyczny przez 1 rok. Inwestor przez ten czas może ją wykorzystać, odbierając ją ze stratą 20/30% (w zależności od wielkości systemu) – jest to tzw. koszt magazynowania energii. Po upływie roku niewykorzystany prąd przechodzi na rzecz zarządzającego publiczną siecią energetyczną.

Źródło: Inverter – fotowoltaika dla firm