Budowa sauny ogrodowej to odpowiedzialne i wymagające zadanie, które bardzo trudno zrealizować we własnym zakresie. Podczas całego procesu należy zwrócić uwagę na wiele aspektów i detali, które następnie wpływają na bezpieczeństwo użytkowania projektu, wygodę użytkowników, a także żywotność konstrukcji. W celu minimalizowania ryzyka popełnienia błędów na etapie budowy sauny ogrodowej, zdecydowanie lepiej powierzyć to zadanie prawdziwym profesjonalistom.

O jakie formalności trzeba zadbać?

Pierwszą trudnością może być spełnienie wszystkich wymogów formalnych. Sauny ogrodowe to projekty, które powinny być zgłaszane do urzędu lokalnego Starostwa i klasyfikowane są jako budynki rekreacji indywidualnej. W tym celu składa się dedykowany projekt. Sama sauna nie może znajdować się w odległości mniejszej niż 4 metry od początku działki należącej do sąsiada. Zdarza się jednak, że dana działka nie pozwala na stawianie budynków rekreacyjnych i wówczas sauna ma być zgłaszana jako budynek gospodarczy. Proces wymaga znajomości przepisów, dlatego w tym zakresie warto postawić na profesjonalistów.

Optymalizacja kosztów budowy

Koszt budowy sauny ogrodowej może być różny i w dużym stopniu waha się od tego, jakich materiałów użyjemy, jakie mamy doświadczenie w budowie tego typu konstrukcji oraz jak wiele błędów w całym procesie popełnimy. Jeżeli chcemy zoptymalizować koszty budowy, to lepszym wyborem będzie skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, która na co dzień zajmuje się budową saun ogrodowych. Ze względu na swoje doświadczenie, zminimalizują oni ryzyko popełnionych błędów, a także będą w stanie kupić materiały produkcyjne w niższej cenie, na bazie wieloletnich współprac i relacji handlowych.

Koszt waha się zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych, a w przypadku bardziej rozbudowanych projektów może wynieść nawet więcej niż sto tysięcy złotych. Przy takich kwotach nie ma miejsca na pomyłki, które możemy popełnić, nie mając wystarczającego doświadczenia w budowie saun ogrodowych.

Praca przy podłączeniach

Kolejnym wyzwaniem w stawianiu saun ogrodowych jest praca przy różnego rodzaju podłączeniach. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na podłączenie wody, a także prądu. Ten ostatni jest kwestią indywidualną, ponieważ w przypadku saun opalanych drewnem, posiadanie w nich podłączenia do prądu nie jest konieczne. Wszystko zależy od tego, jakie potrzeby ma klient oraz jakimi budżetem dysponuje.

Skrócony czas inwestycji i funkcja doradcza

Profesjonalna firma nie tylko wykona projekt na zamówienie klienta, ale także będzie pełniła bardzo ważną funkcję doradczą. Często zdarza się, że chcemy wybudować saunę ogrodową, ale nie do końca wiemy, jaki projekt wybrać i jak zacząć budowę. W takich sytuacjach doświadczeni eksperci służą radą, wiedzą, a także pomagają w przygotowaniu wszystkich formalności, a także w postawieniu konstrukcji sauny i wszystkich podłączeń. Ostatnim etapem jest próbna eksploatacja sauny i weryfikacja poprawności jej działania. Korzystając ze wsparcia profesjonalistów, możemy znacznie skrócić czas budowy sauny ogrodowej i szybciej cieszyć się jej możliwościami. Właśnie dlatego warto na nich postawić.