Akcesoria do rolet rzymskich są nieodzownym elementem do prawidłowego funkcjonowania rolety. Te wysokiej jakości zapewnią możliwość stabilnego montażu osłon, zwiększą żywotność mechanizmu, przedłużą jego trwałość i sprawią, że roleta będzie bardziej odporna na eksploatację.

Jakie akcesoria są niezbędna do zamontowania rolety rzymskiej?

Rolety rzymskie cechuje łatwość montażu i demontażu. Oczywiście, nie może się on odbyć bez odpowiednich narzędzi i akcesoriów. Do małych rolet doskonale sprawdzają się wieszaki z PCV, czyli tzw. uchwyty do rolet. Z kolei do klasycznych rolet warto wybrać metalowe mechanizmy z uchwytem koralikowym. Wśród nich wyróżnia się:

  1. Koralikowy mechanizm z żyłką do mini rolet
  2. Nastawne wieszaki do mini rolet
  3. Uniwersalne prowadnice żyłkowe do mini rolet.

Mechanizmy te dostępne są w różnych wariantach kolorystycznych tak, aby doskonale wpasowały się zarówno w roletę, jak i framugę okna. Można wybrać także ich wielkość czy strukturę. Poza aspektem wizualnym, równie ważna jest funkcjonalność i jakość mechanizmu. Będzie on używany kilka, a czasami nawet kilkanaście razy dziennie. Nie może się zacinać, ani co gorsza szybko zepsuć czy przerwać. Prowadzenie żyłkowe można zastąpić magnesami. Pomagają one przymocować roletę do szyby, także wtedy gdy chcemy uchylić okno.

Aby roleta pozostała na swoim miejscu i nie poruszała się nadmiernie (np. przy uchylonym oknie), należy jej dolny koniec wyposażyć w obciążnik. Zwykle miejsce na niego jest przewidziane przez producenta już na etapie jej tworzenia – jako niewielka zakładka z otworem umożliwiającym wsunięcie obciążnika. Jeśli nie chcemy, aby rzucał się w oczy przy jasnych roletach, powinniśmy zdecydować się na szklany, przezroczysty lub dopasowany kolorystycznie do tkaniny.

Kolejną rzeczą niezbędną do zamontowania rolety rzymskiej jest sznurek/żyłka, po której będzie się ona opuszczała i podnosiła. Tutaj najlepiej wybrać przezroczystą lub taką, która stopi się z framugą okien, ponieważ gdy roleta będzie maksymalnie zaciągnięta do góry, żyłka nie będzie rzucała się w oczy. Jednak najważniejsza kwestia, którą należy wziąć pod uwagę to jej wytrzymałość. Jeśli w domu są małe dzieci, mogą one z zaciekawieniem ciągnąć żyłkę z zamiarem opuszczenia całej rolety. Należy brać pod uwagę również możliwość jej zawadzenia podczas wieszania firanek, podlewania kwiatów czy po prostu mycia okna.

Komfortowe mocowanie rolet

Dawniej zamontowanie rolety kojarzyło się z nie lada wyzwaniem. Zwoje materiału były długie i ciężkie, a sam montaż wymagał wiercenia. Obecnie mocowania do rolet rzymskich są bardzo proste, a sam proces nie zajmuje zbyt dużo czasu. Ich jakość jest bardzo wysoka, dzięki czemu dalej są bardzo funkcjonalne i odporne na eksploatację. Wszystkie części i akcesoria występują w różnych wersjach tak, aby każdy mógł znaleźć rozwiązanie idealnie dopasowane do własnego wnętrza i preferencji. Mocowania na szybę, do ściany czy framugi okna – dla każdego coś dobrego!