Alpinistyka przemysłowa to branża, która w ostatnich latach przeżywa prawdziwy rozkwit. Ma to związek z popularyzacją reklam wielkopowierzchniowych, szklanych konstrukcji budynków czy murali naściennych.

Czym zajmuje się alpinista przemysłowy?
Alpinista przemysłowy zajmuje się m.in.:

  • czyszczeniem okien w biurowcach,
  • odśnieżaniem dachów,
  • montażem bilbordów,
  • czyszczeniem i malowaniem elewacji wysokich budynków,
  • myciem ekranów akustycznych,
  • udrażnianiem rynien.

Jakie wymogi należy spełniać, aby zostać alpinistą przemysłowym?

Wiadomo, że praca alpinisty przemysłowego odbywa się na dużej wysokości nad ziemią. Stwarza to więc pewne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Cechy niezbędne do wykonywania tego zawodu, to odwaga, pewność siebie oraz opanowanie. Niezbędna jest także pełna sprawność fizyczna i psychiczna. Przed rozpoczęciem pracy należy wykonać szereg specjalnych badań. Oprócz standardowych badań lekarskich trzeba także ukończyć szkolenie uprawniające do wykonywania zawodu oraz zaliczyć szkolenie BHP. Do bycia alpinistą przemysłowym konieczne jest także ukończenie osiemnastego roku życia. Zatrudnienia w tym zawodzie nie znajdą oczywiście osoby nadużywające alkoholu czy innych środków psychoaktywnych. Przy pracy na wysokości trzeźwy umysł to bowiem podstawa.

Gdzie znaleźć zatrudnienie?

Alpiniści przemysłowi nie powinni mieć większych problemów ze znalezieniem pracy. Niewielu ludzi ma na tyle odwagi, żeby wykonywać ten zawód. Zatrudnionym można zostać na przykład w firmie sprzątającej, która zajmuje się myciem okien w wieżowcach. Ofertę pracy znajdziemy dość szybko w internetowych ogłoszeniach. Wystarczy wpisać w przeglądarkę frazę: prace na wysokości Warszawa, mycie szyb na wysokości Warszawa lub mycie okien na wysokości Warszawa. Oczywiście, jeśli szukamy zatrudnienia w innym mieście, zamiast Warszawy wpisujemy nazwę interesującej nas miejscowości. Po wpisaniu takiego sformułowania powinny wyskoczyć nam rozmaite propozycje pracy. Pozostaje wybrać tą najbardziej atrakcyjną i umówić się na rozmowę kwalifikacyjną. Jednak alpinista przemysłowy nie musi szukać zatrudnienia w firmie. Równie dobrze może założyć własną działalność. Mieszkanie w wielkim mieście także nie jest koniecznością. Przecież nie tylko w Warszawie myje się szyby na wysokości. W niewielkich miejscowościach również istnieje zapotrzebowanie na tego typu usługi.

Zarobki alpinisty przemysłowego

Czas, aby dowiedzieć się, na jakie zarobki możemy liczyć w tym zawodzie. Pobory alpinisty przemysłowego wahają się od 2500 zł brutto do 6300 zł brutto. Przeciętny alpinista zarabia około 4500 zł brutto. Jeśli jesteśmy zatrudnieni na umowie o prace, „na rękę” dostaniemy około 3261 zł. Im większe miasto, tym oczywiście większe zarobki. Za mycie okien na wysokości w Warszawie zarobimy więc niż za tę samą pracę w Kielcach. Nasuwa się więc pytanie, czy zarobki są adekwatne do trudności wykonywanego zawodu? Nie ma jasnej odpowiedzi na to pytanie. Ktoś może stwierdzić, że to mało, biorąc pod uwagę ryzyko, jakie niesie za sobą wykonywanie tego zawodu. Druga osoba będzie natomiast zaskoczona wysokością wynagrodzenia, ponieważ alpinista przemysłowy nie musi posiadać wyższego wykształcenia.

Warto?

Wiemy już, na czym polega praca alpinisty przemysłowego oraz gdzie szukać zatrudnienia. Znamy także zarobki, których możemy spodziewać się, wykonując ten zawód. Jeśli odpowiada nam wynagrodzenie oraz lubimy pracę na wysokości, zapewne warto spróbować swoich sił w tej profesji. Bezapelacyjne jest to praca dla odważnych osób, które uwielbiają adrenalinę i nie boją się nowych wyzwań. Warunki niezbędne do podjęcia pracy zostały wymienione w drugim akapicie i zasadniczo nie są one szczególnie wygórowane. Ze znalezieniem pracy nie powinniśmy mieć większych trudności. Spróbować nie zaszkodzi – doświadczenie, które zdobędziemy, zostanie z nami bowiem do końca życia.