Postępująca globalizacja wywiera silny wpływ na sferę transportu. Dziś możemy wybierać pomiędzy ekonomicznym frachtem morskim, szybkim transportem lotniczym i spedycją kolejową. Decydując się na przewóz pociągami ekspresowymi, można mieć pewność co do wszechstronności tego typu transportu. Nie jest to jednak jedyna zaleta jeśli chodzi o międzynarodowy przewóz ładunków koleją.

Dlaczego pociągi ekspresowe są coraz popularniejsze?

Pociągi ekspresowe doskonale sprawdzają się w ramach spedycji multimodalnej między innymi z uwagi na swoją funkcjonalność. Rosnąca popularność pociągów w transporcie międzynarodowym jest zasługą systematycznej rozbudowy torów i poprawiającej się jakości istniejących już torowisk.

Pociągi są w stanie pokonać tysiące kilometrów przewożąc towary o różnej masie i gabarytach. Dziś służą do przewozu ładunków sypkich, listów pocztowych, ropy. Dzięki spedycji kontenerowej pociągi sprawdzają się w przewozie odzieży, sprzętu RTV i AGD, zabawek a nawet produktów spożywczych. W kontenerach-chłodniach przewozi się nawet produkty, których krótki termin przydatności do spożycia uniemożliwia wykorzystanie spedycji morskiej.

Szybko, tanio i bezpiecznie

Przewozy pociągiem ekspresowym gwarantują szybką dostawę towarów. W tej kwestii wyprzedzają między innymi kontenerowce, które na pokonanie tej samej trasy potrzebują kilkakrotnie więcej czasu. Jest to szczególnie ważne dla osób, dla których czas to pieniądz. Szybki transport to możliwość szybkiego zbytu, co ma wpływ na finanse firmy. Poza tym, czas ma znaczenie, gdy transportowane są produkty, których jakość mogłaby ulec pogorszeniu w trakcie kilkutygodniowego przewozu między terminalami oddalonymi od siebie o tysiące kilometrów.

Możliwość skorzystania z pociągów ekspresowych nie jest luksusem. Może pozwolić sobie na to nawet początkujący przedsiębiorca. Są one w zasięgu ręki zdecydowanie większej liczby firm niż np. transport lotniczy. Korzystne warunki cenowe sprawiły, że na chwilę obecną na relacji Zhengzhou-Warszawa wykonywanych jest 7 przewozów tygodniowo. Cena przewozu koleją jest nieco wyższa, niż przewozu towarów na kontenerowcach, jednak należy pamiętać, że pociągi docierają do celu 2 razy szybciej, niż statki.

Każdy, kto planuje wysłać ładunki koleją, powinien wiedzieć, że nie ma konieczności wynajmowania całego kontenera, i że bez względu na ilość transportowanych towarów docierają one do celu w stanie, w którym opuszczały początkowy terminal. Bezpieczeństwo ładunków to kolejna z zalet spedycji pociągami ekspresowymi. Osoby niepowołane nie mają dostępu do przewożonych koleją ładunków. Z towarami mają styczność jedynie celnicy w izbach celnych. Na poziom bezpieczeństwa spedycji koleją ma też wpływ stosowany monitoring. Poza tym, w przeciwieństwie do transportu samochodowego ruch kolejowy odbywa się z niskim ryzykiem kolizji. Decydując się na ten rodzaj spedycji międzynarodowej można oczekiwać, że ładunki dotrą do celu na czas. Rzadko zdarzają opóźnienia wynikające z niekorzystnych warunków atmosferycznych, które często zaburzają płynność transportu samochodami ciężarowymi. Ponadto pociągi ekspresowe są elementem złożonego transportu multimodalnego, dzięki czemu pozwalają na dopasowanie optymalnych warunków przewozu do założonego budżetu.

Miłośników ochrony środowiska ucieszy również fakt, że przewóz ładunków pociągami ekspresowymi nie obciąża środowiska tak bardzo, jak np. transport samochodowy czy lotniczy. Pociągi, w porównaniu do pozostałych środków transportu, emitują najmniejszą ilość szkodliwych substancji odpowiedzialnych za zmiany klimatyczne.

Gdzie wykorzystywane są najczęściej pociągi ekspresowe?

Ekspresowe pociągi towarowe cieszą się ogromnym powodzeniem jeśli chodzi o transport ładunków między Europą i Azją. Na ich rosnącą popularność niebagatelny wpływ miał Nowy Jedwabny Szlak, który umożliwił nam dostęp do tanich produktów z krajów azjatyckich. Pociągi pokonujące trasę Nowego Jedwabnego Szlaku przejeżdżają przez Niemcy, Polskę, Białoruś, Mongolię, Kazachstan i dalej do Chin. Pociągi ekspresowe docierają również do Kirgizji, Tadżykistanu, Uzbekistanu, Mongolii, Gruzji. Polska dzięki centralnemu położeniu, jest ważnym punktem przeładunkowym.

Źródło: https://symlog.eu