Obuwie zawodowe, zwane również obuwiem roboczym, jest ważnym elementem stroju służbowego. Choć nie jest to obuwie ochronne i nie spełnia ono jako takich funkcji ochronnych, to jednak przed obuwiem zawodowym stawiany jest szereg innych wymagań i wyzwań. Warto więc wiedzieć, jak dobrać odpowiednie obuwie zawodowe i na co zwracać uwagę podczas zakupu.

Obuwie ochronne a zawodowe

Każda osoba dokonująca zakupu zarówno obuwia ochronnego, jak i obuwia zawodowego, powinna zdawać sobie sprawę z różnic występujących pomiędzy nimi. Obuwie ochronne, jak sama nazwa wskazuje, ma pełnić funkcję ochronną. Buty tego typu wyposażone są w specjalne wzmocnienia i wykonane z materiałów dużo bardziej odpornych na różnorodne czynniki, w celu skutecznego chronienia stóp, kostek a czasem również części łydek. Natomiast obuwie zawodowe, zwane również obuwiem roboczym, nie posiada cech ochronnych, nie jest wyposażone w żadne szczególne wzmocnienia, a jego podstawowym zadaniem najczęściej jest zwiększenie czystości i higieny w miejscu pracy.

Najważniejsze cechy obuwia zawodowego

Obuwie zawodowe jest stosowane wszędzie tam, gdzie nie jest wymagana ochrona palców stopy za pomocą podnosków. Jednak na co zwracać szczególną uwagę przy wyborze i zakupie obuwia zawodowego? Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę rodzaj wykonywanej pracy, a jednocześnie warunki, w jakich obuwie będzie użytkowane. Jeśli praca wykonywana jest również na dworze lub wyłącznie pod gołym niebem, należy wziąć pod uwagę odporność obuwia na zmienne czynniki atmosferyczne. Niezależnie od miejsca pracy obuwie zawodowe musi być bezwzględnie wygodne.

W pracy spędzamy przynajmniej 8 godzin dziennie, co stanowi aż 1/3 całej doby. W przypadku pielęgniarek dyżury te są jeszcze dłuższe. Warto więc, aby obuwie noszone w tym czasie było komfortowe, przewiewne i najlepiej wykonane z lekkich, oddychających materiałów. Szczegółowe wymagania względem obuwia roboczego, czyli obuwia zawodowego, określa również norma PN-EN ISO 20347:2012.

Źródło: Glovex – sklep BHP