Na rynku dostępnych jest sporo ofert zatrudnienia w Holandii z zakwaterowaniem. Wiele osób poszukujących pracy nadal zastanawia się, czy jest dobre rozwiązanie, czy się opłaca oraz czy warto z niego skorzystać. Jest to doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto planuje podjąć pracę za granicą. Abyście mogli przekonać się o tym sami i samodzielnie podjąć decyzję o wyborze takiej formy zatrudnienia, przedstawimy wady i zalety pracy z zakwaterowaniem.

Jak funkcjonuje zatrudnienie z zakwaterowaniem?

Najczęściej oferty zatrudnienia z zakwaterowaniem dostępne są w biurach pośrednictwa pracy i dotyczą ofert pracy za granicą. Największą popularnością cieszą się oferty pracy z zakwaterowaniem w Holandii. Zakwaterowanie, które zapewnia biuro pośrednictwa pracy, lub rzadziej bezpośrednio sam pracodawca, jest zagwarantowane na czas pracy za granicą. Oprócz tego miesięczna opłata może być odprowadzana bezpośrednio z wynagrodzenia. Najczęstszą praktyką stosowaną w tego typu ofertach jest wynajmowanie pokoi w większym domu. Dom taki jest zamieszkiwany przez osoby jednej narodowości i pracujące w tym samym miejscu, a ich liczba uzależniona jest od metrażu i ilości pokoi. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest zminimalizowanie kosztów zakwaterowania.

Korzyści i zagrożenia związane z ofertami zatrudnienia z zakwaterowaniem

Rozwiązanie, którym jest zatrudnienie z zakwaterowaniem, niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim z reguły jest ono dużo tańsze niż wynajmowanie mieszkania czy pokoju na własną rękę. Ogromnym plusem takiego rozwiązania jest także to, że nie musimy samodzielnie szukać zakwaterowania. Poszukiwania na własną rękę mogą być stresujące, a już tym bardziej trudne, jeśli nie znamy języka, który używany jest w kraju docelowym. Następnie, jeśli już uda nam się przebić przez wszystkie trudności związane z samodzielnym znalezieniem mieszkania, pozostaje kwestia podpisania umowy najmu. Ten krok podjęty bez znajomości języka może nas wpędzić w spore kłopoty. W umowie często znajdują się zapisy o zasadach korzystania z wynajmowanego lokum, a ich złamanie może grozić nawet zerwaniem umowy i natychmiastową eksmisją. Z drugiej strony ciężko przestrzegać zasad, z którymi nie było możliwości się zapoznać z powodu nieznajomości języka. Poszukiwania mieszkania również zostają całkowicie ściągnięte z naszych barków, ponieważ zajmuje się nimi koordynator w biurze pośrednictwa pracy. Jak już wspomnieliśmy, wynajem mieszkania lub pokoju połączony z zatrudnieniem jest z reguły dużo tańszy. Dodatkowo nie musimy wpłacać tak wysokiej kaucji początkowej jak w przypadku mieszkania wynajmowanego na własną rękę. Kaucje takie mogą sięgać kwot nawet 1000 euro, co dla osoby szukającej czy dopiero rozpoczynającej pracę jest sumą niesamowicie wygórowaną, ale takie są realia. Zatrudnienie z zakwaterowaniem to również oszczędność czasu. Najczęściej zakwaterowanie zapewnione jest w bardzo bliskiej odległości od miejsca pracy, często też pracodawca zapewnia również bezpłatny transport do miejsca zatrudnienia.

Mieszkając w domkach oferowanych przez biuro pośrednictwa pracy, obracamy się w towarzystwie rodaków, dzięki czemu możemy łatwo i swobodnie rozmawiać w ojczystym języku. Szczególnie doceniają to osoby przebywające za granicą przez bardzo długi czas. Standardem jest także, że budynki, w których realizowane jest zakwaterowanie połączone z zatrudnieniem, zaopatrzone są w podłączenie do internetu, sieć Wi-Fi oraz cyfrową telewizję satelitarną – zarówno zagraniczną, jak i polską. Za te udogodnienia nie jest pobierana żadna dodatkowa opłata. Zakwaterowanie oferowane wraz z zatrudnieniem jest komfortowe i warto zdecydować się na ten rodzaj kwaterunku, bo jak widać wyraźnie, niesie on ze sobą bardzo dużo korzyści.

Źródło: Beyond Resources – agencja pośrednictwa pracy za granicą