Nawożenie jest niezbędnym elementem w hodowli roślin. Celem tego zabiegu jest utrzymanie a także zwiększenie ilości potrzebnych składników odżywczych takich jak azot, fosfor i potas, dzięki czemu kwiaty będą miały odpowiednie warunki do rozwoju.

Jak prawidłowo nawozić rośliny kwitnące?

Aby prawidłowo nawozić rośliny, należy uwzględnić ich potrzeby pokarmowe. Trzeba w pierwszej kolejności dobrać odpowiedni nawóz. Na rynku znajdziemy zarówno te o charakterze uniwersalnym, jak i te opracowane z myślą o poszczególnych gatunkach, roślin np. nawozy do storczyków czy paproci. Kluczowe jest też odpowiednie dawkowanie nawozów. Lepiej stosować preparaty w mniejszej dawce, ale robić to częściej. Pamiętajmy by stosować się do wszelkich zaleceń umieszczonych na opakowaniu.

Niezbędne składniki

Do prawidłowego rozwoju wszystkie organizmy potrzebują odpowiednich mikro- oraz makroelementów. Wybierając nawóz, powinniśmy zapoznać się również z jego składem i orientować się, za co odpowiadają poszczególne pierwiastki:

  • Magnez – konieczny jest do prawidłowego przebiegu procesu fotosyntezy.
  • Wapń – sprzyja przyswajaniu różnych składników a także zapewnia odpowiedni odczyn gleby.
  • Siarka – zapobiega chorobom grzybowym.
  • Azot pobudza wzrost roślin.
  • Potas – uodparnia rośliny i odpowiada za prawidłową gospodarkę wodną.
  • Fosfor – jest ważny w powstawaniu kwiatów i owoców roślin.

Rodzaje nawozów

Nawozy mineralne: mają one pozytywny wpływ nie tylko na dane rośliny, ale również na całe środowisko. Prowadzą do zwiększenia jakości i ilości upraw. Zawierają łatwo przyswajalne składniki niezbędne do życia i rozwoju. Istnieje wiele ich rodzajów. Nie działają kompleksowo, gdyż uzupełniają niedobór tylko wybranych składników. Ich znaczącym minusem jest to, iż łatwo przenawozić rośliny.

Nawozy organiczne: są one powszechnie stosowane. Nie wymagają dużych nakładów finansowych, gdyż kompost możemy stworzyć sami w swym gospodarstwie. Istnieją także gotowe preparaty dostępne na sklepowych półkach. Obornik w sypkiej postaci do rozrobienia w wodzie pozbawiony jest nieprzyjemnego zapachu.

Jak znacznie uprościć pracę przy nawożeniu roślin kwitnących?

nie można podawać nawozów za pośrednictwem systemu blumat. Ceramika zatrzyma substancje mineralne i zapcha kroplowniki.!!!

źródło: blumat.pl – dozownik wody do doniczek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here